Що таке двоставковий тариф?
Ранкова кава традиційний ритуал для багатьох українців. Для того, щоб нею посмакувати потрібно закип'ятити воду, і більшість з нас для цього скористаються газовою конфоркою на плиті. Отже ми всі є в побуті споживачами блакитного палива, і ми за нього сплачуємо газопостачальному підприємству щомісяця впродовж року. А от, щоб у наших оселях були теплі батареї взимку, потрібен теплоносій, який виробляють підприємства теплоенергетики.
КПТМ «Борписпільтепломережа» необхідно купувати природний газ, електричну енергію, холодну воду для того, щоб працювало обладнання на котельнях і в будинки постачалась теплова енергія.
Тож підприємство КПТМ «Бориспільтепломережа» свого роду, теж велика конфорка, за користування якою, споживачі мають сплачувати впродовж усього року, щомісяця, так само, як і газорозподільчому підприємству, 1/12 від усієї річної суми.
Двоставковий тариф – це тариф на послуги теплопостачання, який складається з річної вартості обслуговування одиниці приєднаного навантаження (умовно-постійна частина витрат) та вартості одиниці спожитої теплової енергії (умовно-змінна частина витрат).
До умовно-постійної частини (плата за обслуговування котелень та теплових мереж) тарифу на теплопостачання і до неї відносяться витрати на заробітну плату, відрахування податків в бюджет, ремонт, амортизаційні відрахування. Ця частина витрат пов’язана з необхідністю підтримки в робочому стані джерела теплової енергії (теплові мережі та котельні) і не залежить від кількості відпущеної теплової енергії і тому не підлягає перерахунку.
Запровадження постійної частини тарифу, що оплачується споживачами впродовж року (плата за обслуговування котелень та теплових мереж), забезпечує рівномірне фінансування капітального ремонту та оновлення обладнання котелень і теплових мереж. Права споживачів при цьому не порушуються, вони відшкодовують економічно обґрунтовані витрати підприємств теплопостачання на виробництво, та транспортування теплової енергії.
Основну частку другої частини (умовно-змінної) складають витрати на паливо, електроенергію, необхідні для виробництва і транспортування теплової енергії. При зниженні споживання тепла, споживач сплачує за фактично спожиту теплову енергію і зацікавлений в їх економії.
Таким чином, плата за обслуговування котелень та теплових мереж не є оплатою за окрему послугу, так як обидві частини тарифу безпосередньо пов’язані з наданням послуг з теплопостачання.